Huawei Ar-Ge Buluşması Gaziantep’te gerçekleşti  

Huawei Ar-Ge Buluşması Gaziantep’te gerçekleşti  

 

Doğu ve Güneydoğu illerinde öğrenim gören öğrencilerin yazılım alanında kendilerini geliştirmelerine imkan sağlayan Huawei Ar-Ge Buluşmaları, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlikle devam etti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Huawei Türkiye iş birliğiyle, 8-9 Kasım tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleştirilen Ar-Ge Buluşması’na, iki günde toplam 1.000 öğrenci ve ilgili fakültelerin öğretim üyeleri katıldı.  

 

Huawei, genç yeteneklerin Türkiye bilişim ekosistemine kazandırılması yönündeki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda hayata geçirilen ‘Huawei Ar-Ge Buluşması’, 8-9 Kasım tarihlerinde, Gaziantep’te, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

 

Bilişim eğitiminde fırsat eşitliğinin sağlanmasının yanı sıra, öğrencilerin kodlama becerilerinin geliştirilmesinin amaçlandığı etkinlik kapsamında öğrencilere; telekomünikasyon, siber güvenlik, bulut bilişim, Huawei Mobil Servisleri ve bilgisayarlı görü temel eğitimleri verilirken, kariyer oturumları, mülakat simülasyonları ve bulut bilişim alanında uygulamalı eğitim seansları da Ar-Ge buluşması çerçevesinde hayata geçirilen etkinlikler arasındaydı.  

 

Öğrenciler ayrıca, Huawei Ar-Ge Buluşması kapsamında, ülkemizin önde gelen bilişim eğitmenlerinden Buğra Ayan’dan, Web3 konusunda temel bir eğitim alma fırsatı da buldular.

 

Huawei Ar-Ge Buluşması; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Mustafa Ermiş ve Huawei Türkiye Siber Güvenlik ve Gizlilik Şefi Ömer Faruk Şahin’in konuşmalarıyla başladı.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Tüm paydaşlarıyla ve şehrin kültürüyle bütünleşik, vatandaş odaklı teknolojik çözümler ile sürdürülebilir yüksek yaşam kalitesi sunan Türkiye’nin öncü akıllı şehri Gaziantep için; akıllı şehirler kapsamında Gaziantep Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş.’yi kurduk. Gaziantep Bilişim A.Ş. ve GASMEK iş birliğinde bilgi teknolojileri alanında kariyer yapmak isteyen seçilmiş yetenekli öğrencilere yazılım eğitimleri verdik. 6 aylık bir süreci kapsayan proje ile şehirde, modern teknolojiler alanında kalifiye yazılım ekosisteminin oluşturulması, iş ve yüksek katma değer üreten projelerin çıkarılmasına katkı sunduk. Genç yazılımcılara istihdam sağlamış olduk. Ayrıca yine Gaziantep Bilişim A.Ş. koordinatörlüğünde Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep Teknopark, TARGET TTO, GAÜN Yazılım Topluluğu, AppVentures firması katkılarıyla ‘Akıllı Şehir Hackathonu’ düzenledik. Akıllı Şehrin değerli gençleri için, ‘Genç Dostu Şehir’ olarak ‘Genç Gaziantep Kart’ uygulamamızı devreye aldık. Uygulama sayesinde gençler haberlerden ve fırsatlardan haberdar olabilecekler ve uygulamanın sunduğu ayrıcalıklardan faydalanabilecekler. Bugün burada Huawei Ar-Ge buluşmasının bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Böyle bir etkinliğin düzenlenmesine vesile olduğu için başta Huawei ailesine ve paydaşlarına teşekkürlerimi sunarım.

 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, katılımcılara seslenirken, “Teknoloji, günümüzde her alanda her sektörde hayatın merkezine yerleşmiş durumda. Bilinçli ve doğru kullanıldığında, teknoloji hem yaşamı kolaylaştırıyor hem de iş dünyasında inanılmaz rekabet avantajları sağlıyor. Teknoloji geliştirme ve yönetimi günümüzün olmazsa olmazlarından. Bu nedenle, yenilikçiliği teşvik ederek ve Ar-Ge çalışmalarını destekleyerek, teknolojinin sınırlarını sürekli genişletmemiz gerekmekte. Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak, yenilikçi bir vizyonla hareket ediyor ve teknoloji geliştirmeye çalışan genç yeteneklerin gayretlerini her daim destekliyoruz. Yapay zeka, sürdürülebilirlik ve yeşil teknolojiye odaklanan; çevre dostu ürünler geliştirmek ve enerji verimliliğini artırmak için yapılan araştırmalara ve bilişim teknolojileri alanındaki çalışmalara da büyük önem veriyoruz. Huawei, genç yeteneklerin Türkiye Bilişim Ekosistemi’ne kazandırılması yönünde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu işbirliği ile etkinlikler düzenliyor. Bu kapsamda düzenlenen etkinliklerden biri olan ‘Huawei Ar-Ge Buluşması’ ile bilişim eğitiminde fırsat eşitliğinin sağlanmasının yanı sıra, öğrencilerin kodlama becerilerinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Bu etkinliklerde, geleceğin teknolojilerini ve yazılımlarını geliştirecek öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için atölyeler, teknoloji demoları ve mülakat simülasyonları gibi faaliyetler yapılıyor. Etkinliğin teknoloji ekosistemine fayda sağlamasını ve katma değer üretmesini diliyorum, tüm paydaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz yaptığı değerlendirmede, “Bölgemizin yeni gelişme eksenlerinden biri olan teknoloji odaklı yeni nesil girişimciliği geliştirmek için, önce ekosistemin altyapıları olan girişimcilik merkezlerimizi kurduk. Şimdi de sağladığımız fonlarla genç girişimcilerin fikirlerini ticarileştirmelerine yardımcı oluyoruz. Huawei ile yapılan bu organizasyonla gençlerimize teknoloji alanında yeni ufuklar açtığımız için çok mutluyuz” dedi.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Mustafa Ermiş ise açılış konuşmasında, “Gençlerimizi geleceğin dijital dünyasına hazırlamak amacıyla, online eğitimlerimizin ve atölye çalışmalarımızın yanı sıra, birçok ilimizde gerçekleştirdiğimiz yazılım kamplarımızı 81 ilimizde hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Doğru bilgiye ve yerli kaynağa ulaşmanın güçleştiği günümüz dijital dünyasında, rafine bilgiyi sizlere ücretsiz olarak sunmanın gayreti içerisindeyiz. Gençlerimizin teknolojiyi sadece tüketen değil, aynı zamanda üreten bireyler olması için, Türkiye’nin dijital geleceğini hep birlikte inşa edeceğiz. Gazi şehrimizde bizleri ağırlayan Sayın Belediye Başkanımıza, yine bize ev sahipliği yapan Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ne, Sayın Rektörümüze, Huawei Türkiye’ye ve BTK Akademi ekibimizle birlikte, bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

 

Huawei Türkiye Siber Güvenlik ve Gizlilik Şefi Ömer Faruk Şahin, Huawei Ar-Ge Buluşması’nı değerlendirirken, “Gerçekleştirdiğimiz birçok proje var. Ancak aralarında Huawei Ar-Ge buluşmalarının da yer aldığı ‘Bilişim Yetenekleri Geliştirme Projeleri’, bizler için ayrı bir yer tutuyor. Türkiye’nin genç yeteneklerine ulaşmak ve onlarla etkileşimde bulunmak, bizim için inanılmaz bir mutluluk. Bu projeleri hem gençlerimize hem de ülkemizin geleceğine bir yatırım olarak görüyoruz. Yapay zekadan bulut bilişime, telekomünikasyondan siber güvenliğe kadar birçok konuda eğitimlerin ve birebir etkileşimlerin yer aldığı, dokuzuncusunu düzenlediğimiz Huawei Ar-Ge Buluşması’nın Gaziantep’teki gençlerimiz için bir yol gösterici olmasını temenni ediyorum” dedi. 

 

Etkinliğin sonunda katılımcı öğrencilere, çekilişle 10 adet Huawei Watch Fit2 akıllı bileklik ve sürpriz hediyeler dağıtıldı. Öğrenciler ayrıca, Huawei Ar-Ge Buluşması kapsamında, Huawei tarafından geliştirilen 5G AR/VR teknolojilerini deneyimleme şansı da elde etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x