İngiltere Başbakanı İsrail’e çağrıda bulundu: Masum sivilleri koruyun ve Gazze’ye yardım girişine izin verin

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İsrail‘in kendisini savunurken “uluslararası hukuk çerçevesinde” hareket etmesi konusunda net olduklarını belirterek, “Hastaneler dahil masum sivilleri korumak için tüm tedbirleri almalı, Batı Şeria’da aşırılık yanlısı şiddeti durdurmalı ve Gazze’ye daha fazla yardım girmesine izin vermelidir.” dedi.

Başbakan Sunak, her yıl düzenlenen “Lord Mayor’s Banquet” adlı geleneksel akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, İsrail‘in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsrail‘in uluslararası hukuk çerçevesinde kendini savunması gerektiğine dikkati çeken Sunak, ancak İsrail‘in tepkisinin bir parçası olarak “yapması gereken pek çok şey olduğunun” altını çizdi.

Sunak, “( İsrail‘in) Uluslararası hukuk çerçevesinde hareket etmeleri gerektiği konusunda net olduk. Hastaneler dahil masum sivilleri korumak için tüm tedbirleri almalı, Batı Şeria’da aşırılık yanlısı şiddeti durdurmalı ve Gazze’ye daha fazla yardım girmesine izin vermelidir.” diye konuştu.

“Çok sayıda sivil hayatını kaybediyor”

Sunak, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, kendisine Filistin halkının çektiği korkunç acıları anlattığını dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çok sayıda sivil hayatını kaybediyor. Bu nedenle, Gazze’ye yönelik yardımlarımızı iki katına çıkarttım. Ayrıca, hem Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde hem de doğrudan İsrail nezdinde engelsiz insani erişim ile acil ve esaslı insani aralar için baskı yapmaya devam ediyoruz. Yardımların kara, hava ve deniz yoluyla yapılmasını istiyoruz ve Kıbrıs’taki üslerimizi bir hazırlık noktası olarak kullanmaya hazırız.”

Kaynak: AA / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x