Kocaeli’de mezuniyet töreninde uygunsuz kıyafet gerginliği

DHA

Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Kirazpınar Mahallesi’nde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde, öğrencilerin mezuniyet heyecanı vardı.

Mezuniyet için okul yönetimi tarafından bahçede tören düzenlendi.

Tören öncesi, okulun oluşturduğu ‘Mezuniyet Komisyonu’ tarafından velilere, ‘Veli izin onay formu’ gönderildi.

Formda; ‘Milli Manevi değerlere, kılık kıyafet yönetmenliğindeki temel sınırlandırmalara (Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez. Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, kısa pantolon koluz gömlek ve tişört giyemez. Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz)’ ifadeleri yer alırken, velilerin imzalaması istendi.

Bazı kız öğrenciler alana alınmadı

Bugün akşam saatlerinde düzenlenen mezuniyet töreni öncesi bazı kız öğrenciler, yönetmeliğe aykırı kıyafetler giydikleri gerekçesiyle törene alınmadı.

Öğrencilere kapı kapatılırken bazı veliler ve öğrenciler, okul yönetimine tepki gösterdi. Veliler ve okul yönetimi arasında tartışma çıktı.

Yaşanan gerginlik üzerine yapılan ihbarla okula jandarma ekibi sevk edildi.

“Öğrenciler açık olduğu için içeriye alınmıyor”

Bir veli, “Öğrenciler açık olduğu için maalesef içeriye alınmıyor.” derken, başka bir veli ise “Benim çocuklarım eşitlik haklarını sonuna kadar kullanabilirler. Ama bir İmam Hatip Okulu ise kılık kıyafet yönetmenliğinde, başörtü değil de açık vesaire ise tabii ki bu şekilde giremezler. Ama normal bir okulda, Fen Lisesi’nde, Anadolu Lisesi’nde çocuklar çok abartıya kaçmayacak şekilde istediklerini giyebilirler. Bu çocukların anne-babası yanındayken, bu şekilde bekletmek ne kadar doğru.” dedi.

Bir öğrenci ise giydiği kıyafeti göstererek “Bu elbisemden dolayı beni almadılar.” dedi.

Milli eğitim müdürü okula geldi

Olayın bildirilmesi üzerine Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, okula geldi. Doğan, veliler ve öğrencilerle konuştuktan sonra tüm öğrenciler içeri alarak, mezuniyet törenine katılmalarına izin verdi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x