Kuzey Işıkları Bu Kış Türkiye de Dahil Olmak Üzere Birçok Avrupa Ülkesinden Gözlemlenebilecek

Bilim insanları, Kuzey ışıkları olarak bilinen ‘aurora borealis’ doğa olayının bu kış daha fazla görüleceğini düşünüyorlar. Türkiye de dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden bu etkileyici görsel şöleni izlemek mümkün olacak. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

Norveçli bilim insanları, kış aylarında Kuzey ışıklarının, yani “aurora borealis” olarak da bilinen doğa olayının bu yıl daha sık görüleceğini öngörüyorlar.

Kuzey Yarım Küre’deki ülkeler arasında Almanya, İtalya, İngiltere ve Türkiye gibi birçok yerden hafta sonu bu muhteşem görsel şölene tanıklık edildi.

Bu durum, Güneş’in 11 yıllık bir aktivite döngüsüne sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu döngülerin düşük aktivite dönemine “solar minimum” adı verilirken en son 2019 yılında bu evreyi gözlemlemiştik.

Diğer yandan döngünün en yüksek aktivite dönemi olan “solar maksimum” sırasında güneş lekelerinde bir artış görülüyor ve güneş patlamaları daha sık yaşanıyor.

Bilim insanları, Güneş’in 2024 yılının Ocak ve Ekim ayları arasında bu döngünün zirve noktasına ulaşacağını ve bu sebeple Kuzey ışıklarının kutuplarda ve Avrupa’nın güneyinde daha sık görüleceğini tahmin ediyorlar.

Norveç Arktik Üniversitesi’nden Tromso Jeofizik Gözlemevi araştırmacısı Njal Gulbrandsen, son yirmi yılın en fazla aurora aktivitesini beklediklerini belirtiyor.

Auroralar, Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların Dünya’nın manyetik alanına çarpması sonucu meydana geliyor.

Kuzey Işıkları’nın en iyi gözlemlenebileceği yerler genellikle Norveç, Finlandiya, İsveç’in kuzeyi, İzlanda, Rusya’nın bazı bölgeleri, ABD ve Kanada’nın kuzeyi ile Grönland’ın güneyidir.

Ancak Güneş’in “solar maksimum” döneminde aurora ovalinin genişlemesi sayesinde Avrupa’nın pek çok yerinden de bu olaya şahit olunabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz yorumlarda buluşalım. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x